Renesanční skvost se zdobným interiérem a jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách.
Zámek Nelahozeves nechal v 16. století vybudovat šlechtic Griespek z Griespachu, který byl významným rádcem císaře Ferdinanda I. Tato velká renesanční stavba vyhlíží nad řekou Vltavou. Návštěvníci zde mohou obdivovat salónky zařízené ve stylu 19. století spolu s obrazy některých slavných autorů.
Stavbu renesančního zámku v Nelahozevsi započal v roce 1553 vlivný královský dvořan Florian Griespek z Griespachu, dokončena však byla až na počátku 17. století. Zámek se dochoval v původní podobě a stal se jedním ze skvostů české renesanční architektury.
V roce 1623 koupila zadlužené panství Nelahozeves se zámkem Polyxena z Lobkowicz. V držení tohoto významného českého šlechtického rodu zůstala Nelahozeves až do počátku padesátých let 20. století, kdy ji převzal stát. Lobkowiczům ji vrátil v roce 1992. Ve zpřístupněných zámeckých prostorách se vedle souboru uměleckých předmětů a hudebnin nacházejí především obrazy Roudnické lobkowiczké sbírky, která je jednou z nejcennějších galerií španělských portrétů 16. až 17. století na světě. Mezi díly významných evropských mistrů vynikají zejména plátna Lucase Cranacha, Paola Veroneseho, Petera Paula Rubense či Canaletta.
Stálá zámecká expozice
Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů je souborem dvanácti dobových pokojů, které detailně ilustrují život vlivné šlechtické rodiny v Čechách v 19. století. Interiéry představují pánskou a dámskou ložnici, jídelnu, hudební pokoj, rodinnou kapli a knihovnu, v níž jsou vystavovány ukázky vzácných knih a rukopisů z Lobkowiczké knihovny.
V přijímacím salónu je vystaven vzácný nábytek zdobený technikou pietra dura.
Dvě místnosti, dekorované nábytkem z paroží, trofejemi a dalšími předměty, jsou věnovány zbraním a lovu. Poutavé nahlédnutí do každodenního života české šlechty a zámeckého prostředí završuje portrétní galerie členů rodiny od 19. století po současnost.