430 kilometrů
zážitků na Vltavě
Nepřeberné množství zážitků na vás čeká na celém toku Vltavy od šumavské Kvildy až po soutok s Labem u Mělníka. Vltava není jen o vodě, ale i o aktivitách v jejím okolí pro pěší, cyklisty, lyžaře či pohodovější výletníky. Na Vltavě a okolo ní můžete příjemně trávit volný čas po celý rok.
Navíc každý její úsek je něčím charakteristický. Každý má své unikátní kouzlo. Věříme, že i vy si najdete to pravé pro vás a budete na příjemné chvíle na Vltavě rádi vzpomínat.
Vltava v obrazech @rekavltavacz
- délka 430,2 km
- povodí 28 090 km²
- průměrný průtok 151 m³/s
Vltava geograficky
Za jeden ze dvou hlavních pramenů Vltavy je považována řeka Teplá Vltava pramenící na svahu Černé hory na Šumavě. Za Lenorou se rozprostírá nejrozsáhlejší údolní rašeliniště v ČR zvané také jako Vltavský luh (právě rašelina způsobuje charakteristickou hnědou barvu vody). Vyskytuje se zde například masožravá rosnatka okrouhlolistá.
Druhý hlavní pramen se nazývá Studená Vltava pramenící za hranicemi v Bavorsku. Soutok obou pramenů se nachází u osady Chlum. Dále se řeka nazývá už jen Vltava. Typickým zástupcem tohoto úseku je Pstruh obecný.
U Nové Pece se řeka rozlévá do přehradní nádrže Lipno, která je zakončena přehradou s vodní elektrárnou. Minimální průtok přehrady je 2 krychlové metry za sekundu. Jedná se o největší přehradní nádrž u nás a v nejširším místě má až 5 km.
Úsek za přehradou nazývaný Čertovy proudy patří mezi nejtěžší vodácké slalomové trasy na světě. Dále řeka postupuje k severu, kde u Českých Budějovic přibírá řeku Malši. Následuje hněvkovická přehrada zajišťující vodu pro Jadernou elektrárnu Temelín.
Za Týnem nad Vltavou přitéká řeka Lužnice. Následuje Orlická přehrada (s hloubkou až 74 m) a další čtyři přehrady Vltavské kaskády. U Davle se vlévá řeka Sázava a u Prahy se připojuje i Berounka. Vltava končí u Mělníka na soutoku s Labem, jejíž tok je paradoxně méně mohutný. Délka Vltavy je úctihodných 430,2 km.
Vltava historicky
Své jméno dostala od starých Germánů, kteří ji říkali Wilt-ahwa (divoká voda). V počeštěné podobě se poprvé objevuje roku 1125 v Kosmově kronice pod názvem wlitaua”.
První osady a města vznikaly podél Vltavy již v raném středověku. Vltava sloužila jako zdroj vody, energie (mlýny) a také jako dopravní tepna. Po řece se plavilo nejen dřevo, ale také sůl na vorech. O důležitosti splavnosti svědčí nařízení Karla IV., že všechny jezy na Vltavě musí mít tzv. vorové propusti.
Se zlepšením plavebních podmínek v 16.stol se začala rozvíjet dálková lodní doprava.
První parníky se začínají objevovat v 2 po. 19 stol. především v Praze. Dělají nejen okružní plavby, ale fungují také jako pravidelná linka.
V roce 1930 započala první část stavby Vltavské kaskády plavební komorou u Vraného nad Vltavou. Následovala přehrada u Štěchovic, Slapy, současně Lipno I a Lipno II, a největší přehrada Orlík dokončená v roce 1966. Vodní díla Hněvkovice a Kořensko byla dokončena jako poslední v roce 1991.
V současné době je Vltava vyhledávaná hlavně turisty. Slouží nejen k rekreaci a vodním sportům, ale i k rybolovu. S tím je spojena i čistota vodního toku, která se v posledních letech, díky stále dokonalejší technologii, neustále lepší.
Vltava muzikálně
Vltava je druhou symfonickou básní z cyklu Má Vlast od geniálního českého skladatele Bedřicha Smetany. Tento národní umělec složil skladbu o řece Vltavě v roce 1874. Ohluchl 4 týdny po zahájení psaní této skladby. Své dílo nikdy neslyšel.
Vy si ho ale můžete poslechnout na odkazech níže. Uslyšíte malinký potůček u pramenů Vltavy. Spojení teplé a studené Vltavy do jednoho toku, který dál plyne hájemi a lučinami. Slávu a lesk hradů pyšně se vypínajících na skalách nad řekou. Veselé hody, turnaje měst, ale i úpadek a zříceniny dob dávno minulých.